Ndërlidhjet

Kontrabanda që financoi talibanët lë mijëra afganë të varur nga drogat


Kontrabanda që financoi talibanët lë mijëra afganë të varur nga drogat
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Nëpër provincën e Nimrozit, në jugperëndim të Afganistanit, kalojnë rrugët kryesore të trafikimit të drogave drejt Iranit dhe Pakistanit. Tregtia e opiumit dhe heroinës ka ndihmuar që të financohet kryengritja e talibanëve, dhe i ka lënë mijëra afganë viktima të varësisë. Prej kur talibanët janë kthyer në pushtet, në gusht, tri qendra rehabilitimi në Nimroz janë mbyllur, për shkak të mungesës së financimit, përderisa përdoruesit e drogave kanë mbetur në rrugë, pa ndihmën e askujt. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG