Ndërlidhjet

Tubim i hapur i talibanëve në Herat


Vetëm 6 kilometra nga një postbllok i sigurisë afgane, në provincën perëndimore Herat në Afganistan, një grup i ndarë taliban ka mbajtur tubim të hapur, në të cilin kanë marrë pjesë mijëra mbështetës. Ky tubim është mbajtur të shtunën dhe në të ishin ftuar edhe gazetarët e Radios Evropa e Lirë, programi për Afganistanin. Që prej shpalljes së vdekjes së ish-liderit taliban, Mullah Omar, në muajin korrik të këtij viti, në këtë lëvizje militante janë paraqitur dy grupe kundërshtare.

XS
SM
MD
LG