Ndërlidhjet

Ushtrime ushtarake masive në Rusi


Dhjetëra makina ushtarake ruse janë parë duke lëvizur në qytetin Simferopol, në Gadishullin e Krimesë. Kjo lëvizje po bëhet derisa më 8 shkurt Rusia i ka filluar ushtrimet masive në Qarkun ushtarak jugor. Në këtë rajon përfshihet edhe hapësira jugperëndimore afër kufirit me Krimenë. Komandantët ushtarakë rusë thonë se në këto ushtrime janë të përfshirë 8,500 ushtarë dhe 200 aeroplanë, së bashku me luftanije. Rusia e ka aneksuar Krimenë e Ukrainës në mars të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG