Ndërlidhjet

Protesta në Serbi për largimin e ministrit të Mbrojtjes


Disa qindra gazetarë kanë mbajtur një raund të ri protestash në qytete të Serbisë. Ata kanë kërkuar largimin nga detyra të ministrit të Mbrojtjes, Bratisllav Gashiq, për shkak të fyrerjes seksiste të një gazetareje. Komentet e Gashiqit në fillim të dhjetorit kanë shkaktuar kritika dhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka premtuar se do ta largojë atë, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur ende. Në një konferencë më 7 dhjetor, Gashiq ka parë një gazetare duke u gjunjëzuar, për të mos penguar pamjet e kamerave, dhe ka thënë: “Më pëlqen kur gazetaret gjunjëzohen kaq lehtë”.

XS
SM
MD
LG