Ndërlidhjet

Kryetari i Mariupolit thotë se qyteti do të vazhdojë të luftojë


Pamje nga Mariupoli.
Pamje nga Mariupoli.

Kryetari i qytetit të Mariupolit, Vadym Boichenko, i tha transmetuesit gjerman ARD të enjten në mëngjes, 14 prill, se "Mariupoli ishte, është dhe do të vazhdojë të jetë një qytet ukrainas".

Boichenko i quajti lajme të rreme raportet ruse se porti i qytetit ishte kapur dhe se më shumë se 1000 luftëtarë ukrainas ishin dorëzuar.

Përderisa nuk gjendet në Mariupol, Boichenko thuhet se është ende në Ukrainë.

Qyteti, në brigjet e detit Azov, është ende duke u mbrojtur nga regjimenti Azov i ushtrisë ukrainase dhe këmbësoria detare, tha Boichenko.

Qyteti ka qenë i rrethuar nga trupat ruse dhe separatistët pro-rusë për javë të tëra.

Pjesa më e madhe e tij është shkatërruar dhe kushtet humanitare për banorët e mbetur janë katastrofike.

Ndërkohë, rusët vazhduan të bombardojnë rajonet e Harkivit, Donjeckut dhe Zaporizhjas gjatë natës, tha Shtabi i Përgjithshëm ukrainas në raportin e tij të mëngjesit të së enjtes.

Ukraina po parashikon një tjetër shkallë të gjerë të ofensivës së rusëve në lindje të vendit.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG