Ndërlidhjet

Mësimi në Kosovë mund të mos nisë me prezencë fizike më 13 shtator


Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci. Fotografi nga arkivi.

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci, ka thënë se pavarësisht se institucionet arsimore janë të përgatitura për nisje të vitit të ri shkollor me prezencë fizike, mirëpo pas takimit me zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, asaj i është rekomanduar që të respektohen masat aktuale edhe për një periudhë të caktuar.

“Natyrisht se ne do të respektojmë rekomandimet e profesionistëve shëndetësorë dhe vendimi përfundimtar për këtë çështje, do të vendoset në mbledhjen e radhës të Qeverisë”, ka thënë Nagavci në një postim në rrjetin social Facebook.

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, viti i ri shkollor nuk ka nisur më 1 shtator këtë vit në Kosovë, dhe ishte planifikuar që të niste me prezencë fizike më 13 shtator.

Ministrja Nagavci u ka bërë thirrje mësimdhënësve dhe pjesës tjetër të stafit nëpër shkolla që të vaksinohen kundër koronavirusit.

Në dy muajt e fundit në Kosovë, autoritetet shëndetësore janë përballur me rritje të konsiderueshme të numrit të personave të infektuar në baza ditore.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të enjten janë regjistruar 19 viktima me koronavirus.

Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 703 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 10.851 mostrave.

Këto shifra nënkuptojnë se gjashtë për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë.

Sipas autoriteteve 2.255 persona janë shëruar derisa 20.652 persona janë ende aktivë në koronavirus.

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar mbi 154.000 raste të infektimit.

Prej tyre 2.728 persona kanë vdekur.

Prej nisjes së fushatës së vaksinimit 338.147 persona janë vaksinuar plotësisht kundër këtij virusi derisa 637.132 persona kanë marrë dozën e parë.

Deri më 9 shtator në orën 15:00 është vaksinuar 18.8 për qind e popullsisë së përgjithshme.

XS
SM
MD
LG