Ndërlidhjet

Novelisti nga Tanzania fiton Çmimin Nobel për Letërsi


Abdulrazak Gurnah duke ligjëruar në Univeristetin e Kentit.
Abdulrazak Gurnah duke ligjëruar në Univeristetin e Kentit.

Novelisti nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah, është shpërblyer të enjten me Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2021.

Komiteti i Nobelit e ka lavdëruar Gurnah për “thellimin e pakompromis dhe emocional në efektet e kolonializmit dhe fatit të refugjatëve në hendekun mes kulturave dhe kontinenteve."

Çmimi është ndarë nga Akademia Suedeze dhe ka vlerën e 1.1 milion dollarëve.

I lindur në Zanzibar më 1948, Gurnah ka arritur në Angli si refugjat në fund të viteve 1960.

Ai është autor i 10 novelave dhe shumë rrëfimeve të shkurtra.

Ai ka qenë profesor i Literaturës angleze dhe postkoloniale në Universitetin e Kentit, deri në pensionim.

Ndarja e çmimeve Nobel për sivjet nisi të hënën, kur është ndarë çmimi për zbulimet në fushën e mjekësisë.

Të martën është ndarë çmimi për fizikë, të mërkurën për kimi, ndërsa çmimet për paqe edhe ekonomi do të ndahen në ditët në vazhdim.

XS
SM
MD
LG