Ndërlidhjet

OKB: Pushtimi rus mund të largojë 4 milionë njerëz nga Ukraina


Një burrë ukrainas i mërzitur pasi arrin nga Ukraina në Sllovaki.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se po përgatiten për deri në 4 milionë refugjatë nga Ukraina, nëse lufta e Rusisë në këtë shtet vazhdon të përshkallëzohet.

Të paktën 100,000 persona janë larguar nga shtëpitë e tyre në Ukrainë, pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt.

Mijëra janë nisur nëpër shtetet fqinje, Moldavi, Rumani dhe Poloni.

Zdhënësja e Agjencisë së OKB-së për Refugjatë, Shabia Mantoo, ka thënë se ky institucion është i gatshëm të ofrojë ndihmë për ukrainasit që largohen.

Më herët gjatë së premtes, Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, ka thënë se ka raportime për të paktën 127 viktima civile në Ukrainë.

Prej tyre 25 të vdekur dhe 102 të plagosur si pasojë e sulmeve.

Sipas kësaj Zyre, numri i viktimave mund të jetë më i lartë.

Ndaras, Moldavia dhe Rumania kanë thënë se prej shpërthimit të luftës, ato kanë pranuar rreth 16,000 dhe 10,000 refugjatë ukrainas, respektivisht.

Sulmi i Moskës ndaj Ukrainës ka nisur në orët e para të 24 shkurtit.

Raketat janë nisur në aeroporte dhe infrastrukturë ushtarake në rreth 25 qytete.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në gjithë botën.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës.

Për t’u njoftuar rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me Ukrainën, ndiqeni blogun tonë.

XS
SM
MD
LG