Ndërlidhjet

Qindra persona marrin pjesë në funeralin e Daunte Wright


Fotografi e Daunte Wright.

Qindra persona kanë marrë pjesë në funeralin e të riut me ngjyrë Daunte Wright, i cili është qëlluar për vdekje nga policia, pas ndalimit të tij në Mineapolis.

Wright, 20-vjeçar është qëlluar më 11 prill nga një zyrtare policore, e cila ka thënë ta ketë qëlluar viktimën me armën e gabuar.

Policia ka thënë se e ka ndaluar Wright për skadim të regjistrimit të targave të makinës dhe ka tentuar ta arrestojë atë për shkak të një urdhri paraprak për paraqitje në gjykatë me akuzat e grabitjes së armatosur, ikjes së policisë dhe posedimit të armës pa leje.

Incizimet nga kamerat trupore të policisë tregojnë përleshjet e Wright me policinë, i cili tenton të hyjë në makinën e tij.

Makina më pas niset dhe pas disa blloqeve përplaset.

Zyrtarja e bardhë policore, e cila ka qëlluar viktimën, ka dhënë dorëheqje pas incidentit dhe është akuzuar për vrasje të shkallës së dytë.

Për shumë persona, vdekja e Wright ka qenë përkujtim për brutalitetin policor, andaj edhe është kërkuar përgjegjësi.

Incidenti ka nxitur mbajtjen e disa protestave në Qendrën Brooklyn.

Protestat në Mineapolis
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Në mesin e pjesëmarrësve në funeral kanë qenë politikanë, aktivistë dhe familjarë të personave tjerë me ngjyrë, të cilët janë vrarë nga policia.

XS
SM
MD
LG