Ndërlidhjet

Kosova regjistron pesë viktima dhe 160 të infektuar me koronavirus


Ilustrim.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar të dielën në Kosovë pesë viktima me koronavirus.

"Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 2 raste (76, 73 vjeç), Pejë 1 rast (84 vjeç), Prishtinë 1 rast (73 vjeç), Skenderaj 1 rast (47 vjeç)", është thënë në njoftim.

Sipas këtij institucioni, në 24 orët e fundit janë regjistruar 160 raste të infektimit me këtë virus, pas testimit të 3,002 mostrave.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 2 maj janë shëruar 415 pacientë nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 105,535 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,183 kanë vdekur.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, përmes programit COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Ky vend është thënë se do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca nga ky program në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

XS
SM
MD
LG