Ndërlidhjet

Kosova regjistron dy viktima dhe 787 raste të reja me COVID-19


Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Fotografi nga arkivi.

Në Kosovë janë regjistruar dy viktima dhe 787 raste të reja me koronavirus, njoftoi të martën Ministria e Shëndetësisë (MSH).

Rastet e reja dolën pas testimit të 5,082 mostrave. Sipas kësaj shifre i bie që 15.48 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë për COVID-19.

Në raportin e MSH-së, që i referohet të dhënave të 24 orëve paraprake, bëhet e ditur se janë shëruar edhe 3,613 pacientë.

Aktualisht, në Kosovë 20,995 janë raste aktive me koronavirus.

Në betejë për të minimizuar pasojat e Omicronit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:54 0:00

MSH-ja po ashtu njoftoi se në 24 orët paraprake janë administruar 1,754 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat nga mosha 12-vjeçare. Ndërkaq, dozën përforcuese dhe atë të tretë mund ta marrin të gjithë personat nga mosha 18-vjeçare, të cilët para tre muajsh janë imunizuar me dy doza të vaksinës.

XS
SM
MD
LG