Ndërlidhjet

Së paku 10 civilë vriten në dy sulme në Afganistan


Harta e Afganistanit
Harta e Afganistanit

Së paku dhjetë civilë u vranë në dy shpërthime në pjesën perëndimore të Kabulit, thanë zyrtarët afganë të sigurisë.

Katërmbëdhjetë të tjerë u plagosën në disa shpërthime të tjera, që goditën dy minibusë, tha zëdhënësi i policisë së Kabulit, Ferdows Faramarz.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë asnjë grup.

Por, edhe talibanët, edhe militantët e grupit Shteti Islamik janë aktivë në Afganistan.

Në fillim të muajit maj, Shtetet e Bashkuara kanë nisur t’i tërheqin trupat e veta nga Afganistani, pas 20 vjetësh luftë.

Deri më 11 shtator pritet të tërhiqen të gjitha trupat amerikane, ashtu si edhe forcat e tjera të NATO-s, të pranishme në Afganistan.

Kjo ka rritur shqetësimet e vëzhguesve nëse Qeveria afgane mund t’ia dalë e vetme në luftën kundër talibanëve dhe grupeve të tjera militante.

Video:

A do t'ia dalë Afganistani pa Amerikën?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:08:53 0:00

XS
SM
MD
LG