Ndërlidhjet

Kinë: 11 persona të vdekur pas shembjes së kulmit të një gjimnazi


Ekipet për kërkim-shpëtim te gjimnazi në Kinë.
Ekipet për kërkim-shpëtim te gjimnazi në Kinë.

Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur pas rrëzimit të kulmit të një gjimnazi në verilindje të Kinës, pasi në këtë institucion kanë qenë duke u stërvitur vajzat e ekipit të volejbollit, ka raportuar media shtetërore.

Dëshmitarët u kanë thënë mediave lokale se shumica e viktimave janë fëmijë, ndonëse diçka e tillë nuk është konfirmuar nga zyrtarët.

Prindërit e shqetësuar janë parë afër një spitali në afërsi duke pritur për informacione të reja.

Vetëm tetë prej 19 personave që kanë qenë brenda palestrës kanë mbijetuar.

Në disa hetime preliminare është gjetur perlit, substancë e formuar nga qelqi vullkanik, i cili është shtresuar nën çati dhe ka mbledhur ujë, duke rezultuar me shembje të hënën.

Prindërit u kanë thënë zyrtarëve të shkollës se ka pasur mungesë të madhe të komunikimit përgjatë përpjekjeve për kërkim-shpëtim.

“Ata më kanë thënë se bija ime ka vdekur, mirëpo ne nuk e kemi parë atë kurrë. Të gjithë fëmijët kanë qenë të mbuluar me baltë dhe gjak kur i kemi parë në spital. I kam lutur që të më lejojnë ta identifikojë fëmijën. Çka nëse nuk ka qenë fëmija im?” ka thënë një burrë në një video të shpërndarë në rrjetet sociale.

Incidentet me shembje ndërtesash janë të shpeshta në Kinë, dhe shpesh si shkak janë përmendur standardet e ndërtimit.

XS
SM
MD
LG