Ndërlidhjet

Blogu i pandemisë COVID-19

Raste të të infektuarve me koronavirus kanë raportuar mbi 180 vende. Përcilleni Radion Evropa e Lirë për informacionet e reja.

Koronavirusi i ri, që është një familje e gjerë virusesh, është shfaqur për herë të parë në Kinë, në fund të vitit 2019.

 • Shenjat kryesore të infektimit me të janë: temperatura e lartë, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje.
 • Sëmundja që shkakton koronavirusi, është emëruar COVID-19.
 • Përveç Kinës, raste me koronavirus kanë raportuar edhe mbi 180 vende të tjera të botës.
 • Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në gjithë botën janë: 5,813,997 njerëz të infektuar, 360,389 të vdekur dhe 2,351,355 të shëruar.
 • Shtetet e Bashkuara kanë 1,721,750 raste të prekura me koronavirus dhe 101,617 të vdekur.
 • Pas tyre vjen Mbretëria e Bashkuar me 37,919 viktima.
 • Kosova ka konfirmuar rastet e para me koronavirus më 13 mars.
 • Koronavirusi vjen nga një familje virusesh që mban emrin e dukjes së tij, sepse ka formën e një kurore.
 • Nga i njëjti grup virusesh vijnë edhe SARS dhe MERS - viruse që kanë shkaktuar epidemi në të kaluarën.
 • Rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të parandaluar përhapjen e koronavirusit janë: larja e rregullt e duarve, mbulimi i gojës dhe hundës gjatë kollitjes dhe teshtitjes, gatimi i plotë i mishit dhe vezëve dhe shmangia e kontaktit të ngushtë me personat që tregojnë simptoma të sëmundjeve të frymëmarrjes, si kollitje dhe teshtitje.
 • OBSH-ja e ka shpallur pandemi sëmundjen që shkakton koronavirusi, COVID-19.
 • Pandemia ndodh kur një sëmundje infektive përhapet lehtësisht nga personi në person, në shumë pjesë të botës.
01:20 13.3.2020

Video: Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

01:28 13.3.2020

Qytetarët në Kosovë grumbullojnë rezerva ushqimore

Blerja dhe krijimi i rezervave të produkteve ushqimore, barnave dhe atyre sanitare e higjienike, tashmë është një dukuri që po manifeston frikën dhe panikën e krijuar te shumë qytetarë të Kosovës nga përhapja e koronavirusit të ri.

Që nga vendimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të shpallur gjendje pandemie, që pasoi edhe ndërmarrjen e masave të Qeverisë së Kosovës për mbylljen e përkohshme të institucioneve arsimore dhe masave tjera, blerjet nga qytetarët kanë shënuar rritje, përkundër thirrjeve nga institucionet se nuk ka nevojë për panik, ngase ka mjaftueshëm rezerva.

Aktualisht, në Kosovë ende nuk është shënuar asnjë rast i konfirmuar me virusin e ri dhe infeksionin COVID-19. Për më shumë, lexoni këtu.

01:38 13.3.2020

OBSH këshillon të dyfishohen përpjekjet kundër koronavirusit

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanon Ghebreyesus, bëri thirrje që të gjitha vendet e botës t’i dyfishojnë përpjekjet kundër pandemisë së koronavirusit.

Duke folur të enjten në Gjenevë, një ditë pasi OBSH-ja e shpalli pandemi sëmundjen që shkakton koronavirusi, COVID-19, ai tha:

"Përshkrimi (i sëmundjes) si pandemi nuk do të thotë që shtetet duhet të heqin dorë".

Ghebreyesus po ashtu tha se shtetet “duhet të gjejnë balancën midis mbrojtjes së shëndetit, parandalimit të përçarjeve ekonomike dhe sociale dhe respektimit të të drejtave të njeriut".

09:08 13.3.2020

Gruaja e kryeministrit kanadez infektohet nga koronavirusi

Sophie Gregoire Trudeau, gruaja e kryeministrit të Kanadasë, Justin Trudeau, është infektuar me koronavirus, ka bërë të ditur Zyra e Kryeministrit.

“Tani për tani mbetet në izolim. Ajo ndjehet mirë dhe është duke ndërmarrë të gjitha masat e rekomanduara. Simptomat e saj mbeten të lehta”, thuhet në njoftim.

Kryeministri Trudeau është në gjendje të mirë shëndetësore dhe nuk ka simptoma, sipas zyrës së tij, por ai do të qëndrojë në izolim për 14 ditë.

Tani për tani nuk ka plane që Trudeau të testohet për koronavirus.

Aktualisht, janë rreth 103 raste të konfirmuara të koronavirusit në Kanada.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG