Ndërlidhjet

Të gjithë pengjet 'gjallë dhe të sigurt' pas përplasjes në sinagogën e Teksasit


Fotografi ilustruese- Skenë krimi

Të gjithë pengjet janë liruar të padëmtuar nga një sinagogë në Teksas pas një përplasjeje të tensionuar me një burrë që sipas raporteve kërkoi lirimin e një gruaje të dënuar pakistaneze të dyshuar për lidhje me Al-Kaidën.

Burri fillimisht kishte marrë peng katër persona, përfshirë rabinin, në Kongregacionin Beth Israel në Colleyville, Teksas. Një peng u lirua i padëmtuar gjashtë orë pas përplasjes.

Guvernatori i Teksasit Greg Abbott njoftoi se kriza kishte përfunduar në Twitter.

"Lutjet u përgjigjën. Të gjithë pengjet janë jashtë të gjallë dhe të sigurt," tha Abbott.

Shefi i policisë së Colleyville, Michael Miller tha në një konferencë shtypi se pengmarrësi "ka vdekur".

Anëtarët e ekipit të shpëtimit të pengjeve të FBI-së sulmuan sinagogën për të liruar tre pengjet e mbetura pas më shumë se 10 orësh në bllokim, tha Miller.

Departamenti i Policisë së Colleyville tha se fillimisht iu përgjigj sinagogës në verilindje të Fort Ëorth me ekipe në përgjigje të thirrjeve që filluan rreth orës 10:40 të mëngjesit gjatë shërbimit Shabbat të sinagogës, i cili po transmetohej drejtpërdrejt në Facebook.

Mediat raportuar se i dyshuari mund të dëgjohej duke zhurmuar në transmetim të drejtpërdrejtë duke kërkuar lirimin e Aafia Siddiqui, një neuroshkencëtare pakistaneze e cila u dënua në vitin 2010 për përpjekje për të vrarë oficerët e ushtrisë amerikane ndërsa ishte në paraburgim në Afganistan.

Siddiqui po vuan një dënim me 86 vjet burg në burgun federal në Teksas.

Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas tha se burri kishte kërkuar të shihte "motrën" e tij, me sa duket duke iu referuar Siddiqui.

"Burri pretendon se ai dhe motra e tij do të shkojnë në parajsë pasi ta shohë atë," tha departamenti në një deklaratë përpara se të përfundonte përplasja.

FBI nuk pranoi të komentojë mbi ndonjë lidhje me Siddiqui, duke përmendur hetimin në vazhdim.

Agjenti Special i ngarkuar i FBI-së, Matt DeSarno tha në një konferencë për shtyp se nuk kishte asnjë indikacion të menjëhershëm se njeriu kishte lidhje me ndonjë komplot më të gjerë, por se hetimi i agjencisë "do të ketë shtrirje globale".

Një avokat që përfaqëson Siddiqui, Marëa Elbially, i tha CNN-it se burri nuk ishte vëllai i Siddiqui-t, siç u raportua më herët nga mediat amerikane.

Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), një grup mbrojtës i myslimanëve të SHBA-së, dënoi veprimet e këtij njeriu.

"Ky sulm i fundit antisemitik ndaj hebrenjve amerikanë që luten në një sinagogë është një akt i së keqes së pastër," tha CAIR në një deklaratë.

Presidenti Joe Biden tha në një deklaratë se pengjet ishin liruar "falë punës të zbatimit të ligjit shtetëror, lokal dhe federal".

Më shumë do të mësohet në ditët në vijim rreth motiveve të pengmarrësit, tha ai.

"Më lejoni të jem i qartë për këdo që synon të përhapë urrejtje -- ne do të qëndrojmë kundër antisemitizmit dhe kundër rritjes së ekstremizmit në këtë vend”, përfundoi Biden.

XS
SM
MD
LG