Ndërlidhjet

Nga viti 2035, vetëm vetura që nuk emetojnë gazra


Nga viti 2035, vetëm vetura që nuk emetojnë gazra
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Bashkimi Evropian ka vendosur që veturat e reja që do të shiten nga viti 2035 nuk mund të jenë emetuese të gazrave. Një ligj i ri parasheh, po ashtu, që të gjitha veturat e reja që do të shiten nga viti 2030, të lëshojnë 55 për qind më pak dyoksid të karbonit, krahasuar me nivelet e vitit 2021. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG