Ndërlidhjet

Sërish rekord i viktimave nga COVID-19 në Rusi


Rrugë e Moskës.
Rrugë e Moskës.

Rusia ka regjistruar të premten një tjetër rekord të viktimave me koronavirus, përkatësisht 1,163 brenda 24 orëve.

Sipas task-forcës për koronavirus në këtë shtet, kjo është shifra më e lartë ditore e viktimave, prej kur ka shpërthyer pandemia.

Me shifrat e fundit, numri total i viktimave ka arritur në 236,220, njëherësh shifra më e lartë e viktimave në Evropë.

Për të ndalur valën e infektimeve, presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar një javë të mospunës, nga 30 tetori deri më 7 nëntor, duke pezulluar punën e shumicës së institucioneve nga zyrat.

Moska ka marrë po ashtu masa, duke mbyllur shkollat, palestrat, dyqanet, dhe restorantet.

Vetëm dyqanet me produkte të domosdoshme do të mbeten të hapuara.

Autoritetet kanë thënë se kjo situatë është pasojë e shkallës së ulët të vaksinimit.

Rreth 51 milionë rusë – pak më shmë se një e treta e popullsisë - është vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit.

Rusia ka qenë shteti i parë në botë që ka autorizuar vaksinën kundër koronavirusit në gusht të vitit 2020, Sputnik V.

Megjithatë, procesi i imunizimit është ngadalësuar për shkak të dyshimeve të qytetetarëve, të cilët kanë thënë se autoritetet kanë dhënë sinjale të ndryshme për vaksinën.

XS
SM
MD
LG