Ndërlidhjet

Vjen në jetë roboti si njeri


Vjen në jetë roboti si njeri
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Kompania britanike Engineered Arts ka prezantuar një robot që i ngjason shumë njeriut, nëpërmjet një videoje të publikuar në mediat sociale, ku ka shfaqur “zgjimin” e tij. I quajtur Ameca, roboti tash për tash është mjaft i lëvizshëm dhe i aftë të paraqesë shprehje të ndryshme të fytyrës, por pasurimi i mundshëm i tij me inteligjencë artificiale në të ardhmen mund ta bëjë atë edhe më interesant. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG