Ndërlidhjet

SHBA thotë se gazetarja e Al Jazeeras mund të jetë vrarë paqëllimshëm nga Izraeli


Gazetarja e ndjerë televizive e Al-Jazeeras, Shireen Abu Aqleh (Akleh), duke raportuar nga Jerusalemi më 12 qershor 2021.
Gazetarja e ndjerë televizive e Al-Jazeeras, Shireen Abu Aqleh (Akleh), duke raportuar nga Jerusalemi më 12 qershor 2021.

Shtetet e Bashkuara arritën në përfundimin të hënën se gazetarja e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, ka të ngjarë të jetë vrarë nga të shtënat izraelite dhe kërkuan përgjegjësi, por thanë se nuk kishte asnjë arsye për të besuar se ajo ishte qëlluar qëllimisht.

Shireen Abu Akleh, një gazetare e njohur palestineze, e cila kishte nënshtetësi amerikane, punonte për kanalin në gjuhën arabe të Al-Jazeeras ishte qëlluar për vdekje teksa po mbulonte një bastisje izraelite në qytetin Jenin të Bregut të pushtuar Perëndimor.

Duke mposhtur shpresat për një rezultat që do të pranohej nga të gjitha palët, Shtetet e Bashkuara thanë se nuk mund të bënin një "përfundim devinitiv" mbi origjinën e plumbit që vrau gazetaren më 11 maj.

"Ekspertët balistikë përcaktuan se plumbi ishte dëmtuar keq, gjë që pengoi një përfundim të qartë", tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price në një deklaratë pas asaj që ai e quajti "analizë mjeko-ligjore jashtëzakonisht të detajuar" të plumbit të dorëzuar pa dëshirë nga Autoriteti Palestinez.

Vdekja e saj bëri bujë, ku autoritetet palestineze pretenduan se ajo u qëllua qëllimisht në atë që përbënte një krim lufte, por akuzat u mohuan Izraeli, një aleat i ngushtë i SHBA-së, të cilin presidenti Joe Biden do ta vizitojë pas dy javësh.

Koordinatori i Sigurisë i SHBA (USSC), i cili drejton ndihmën e sigurisë për Autoritetin Palestinez në koordinim me Izraelin, tha se të dyja palët u dhanë qasje të plotë në hetimet e tyre gjatë disa javëve të fundit.

"Duke përmbledhur të dy hetimet, USSC arriti në përfundimin se të shtënat me armë nga pozicionet e IDF ishin përgjegjëse të mundshme për vdekjen e Shireen Abu Akleh", tha Departamenti i Shtetit, duke iu referuar Forcave të Mbrojtjes izraelite.

"USSC nuk gjeti arsye për të besuar se kjo ishte e qëllimshme, por më tepër rezultat i rrethanave tragjike gjatë një operacioni ushtarak të udhëhequr nga IDF kundër fraksioneve të Xhihadit Islamik Palestinez", tha ai.

"Ne do të mbetemi të angazhuar me Izraelin dhe Autoritetin Palestinez në hapat e ardhshëm dhe kërkojmë llogaridhënie. Ne përsëri ofrojmë ngushëllimet tona më të thella për familjen e gazetares", thuhet në deklaratën e 4 korrikut.

Familja e Abu Akleh tha në një deklaratë se ishte "e pabesueshme" që ekzaminimi nuk mund të përcaktonte se arma e kujt qëlloi plumbin që e vrau atë.

“Ne do të vazhdojmë të mbrojmë drejtësinë për Shireen dhe të mbajmë përgjegjës ushtrinë dhe qeverinë izraelite, pavarësisht nga përpjekjet për të errësuar realitetin e asaj që ndodhi më 11 maj”, thuhet në deklaratë.

Zyrtari i lartë i Autoritetit Palestinez, Hussein Al Sheikh dënoi përpjekjet për të "fshehur të vërtetën" mbi vdekjen e Abu Akleh, duke shkruar në Twitter se nuk duhet të ketë "referenca të turpshme në drejtimin e gishtit të akuzës drejt Izraelit".

Prokurori i Përgjithshëm i Autoritetit Palestinez, Akram Al-Khatib, i tha AFP-së të shtunën se plumbi iu dorëzua ekspertëve të mjekësisë ligjore amerikane - dhe jo Izraelit - me kusht që të mos kishte modifikime dhe se do të kthehej.

Por një deklaratë e ushtrisë izraelite tha se ekspertët izraelitë ekzaminuan plumbin në një laborator në shtetin hebre - ndërsa Departamenti i Shtetit tha se procesi përfshinte "ekzaminues të pavarur, të palëve të treta".

Izraeli i kishte akuzuar publikisht palestinezët për pengimin e hetimit duke mos dorëzuar plumbin -ndërsa palestinezët nga ana e tyre kishin frikë se Izraeli do të zbardhte çdo hetim që ai drejtonte.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, tha të hënën se ishte e pamundur të përcaktohet burimi i të shtënave dhe se “si i tillë, hetimi do të vazhdojë".
Disa media kanë përfshirë gjithashtu Izraelin në vrasjen, me një raport të CNN që thotë se ajo duket se ishte shënjestruar nga forcat izraelite.

Një hetim i New York Times zbuloi se plumbi u qëllua nga afër vendndodhjes së një autokolone ushtarake izraelite, me gjasë nga një ushtar i një njësie elitare, dhe se nuk kishte palestinezë të armatosur në zonë.
Por gazeta gjithashtu nuk ka konstatuar nëse sulmuesi e ka shënjestruar atë personalisht.

Udhëheqësit izraelitë kanë këmbëngulur se nuk do të synonin kurrë një gazetar. Izraeli fillimisht tha se ajo mund të ishte vrarë nga të shtënat palestineze, por më vonë u tërhoq dhe premtoi një hetim.

XS
SM
MD
LG