Ndërlidhjet

Fumio Kishida pritet të bëhet kryeministër i ri i Japonisë


Fumio Kishida

Ish-ministri i Jashtëm i Japonisë, Fumio Kishida, fitoi zgjedhjet për udhëheqjen e Partisë Liberal-Demokrate.

Udhëheqja e partisë në pushtet i hap rrugë atij për t’u bërë kryeministër i ekonomisë së tretë më të madhe në botë.

Parlamenti pritet ta zgjedhë Kishidën kryeministër më 4 tetor.

Ai do ta pasojë kryeministrin Yoshihide Suga, i cila ka vendosur të japë dorëheqje pas vetëm një viti në detyrë.

Në zgjedhjet e vitit të kaluar, Kishida është mposhtur nga Suga.

Të mërkurën, ai fitoi kundërkandidatin Taro Kono.

Kryeministri i ri pritet të përballet me një sërë çështjesh të vështira, përfshirë rimëkëmbjen e ekonomisë së goditur nga pandemia e koronavirusit dhe përballjen me kërcënimet nga Koreja e Veriut.

XS
SM
MD
LG