Ndërlidhjet

Zjarret në Turqi mund ta lënë botën pa mjaltë pishe


Zjarret në Turqi mund ta lënë botën pa mjaltë pishe
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Bletari Mustafa Alti, dhe i biri i tij, Fehmiu, ishin shumë të zënë duke u kujdesur për zgjuat e tyre, para se zjarret e egra të shkretonin një rajon të pasur baritor të Turqisë, i cili prodhon pjesën më të madhe të mjaltit të çmuar të pishës, që e konsumon bota. Tani, familja Alti dhe brezat e tjerë të bletarëve në provincën e Muglës, në Egje, mezi po arrijnë të gjejnë punë të tjera për të siguruar jetesën, dhe po pyesin veten se sa dekada do të duhen që jeta e tyre të kthehet në binarë. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG