Ndërlidhjet

OSLO


Ish presidenti i Finlandës Marti Ahtisaari shihet si kandidati kryesor për Çmimin Nobel për Paqe.
Favoritë tjerë janë Grupi Ndërkombëtar i Krizave, disidenti kinez Rebiya Kadeer, palët që morën pjesë në procesin paqësor në provincën Aceh të Indonezisë, si dhe yjet e rokut Bono dhe Bob Geldof.
Ahtisaari ndërmjetësoi në negociatat mes Indonezisë dhe ish kryengritësve, që u kurorëzuan me marrëveshjen paqësore të vitit 2005, e cila i dha fund konfliktit 30 vjeçar që mori jetën e 15 mijë njerëzve.
XS
SM
MD
LG