Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Presidentët e Kinës dhe Koresë së Jugut njoftuan se kanë arritur një koncensus të rëndësishëm rreth mënyrës se si të veprohet me Korenë e Veriut, e cila deklaroi se kreu prova bërthamore.
Hu Jintao dhe Ro Mo Hyun, thanë se janë dakorduar të përkrahin masat e duhura të Këshillit të Sigurimit kundër Koresë Veriore.
Uashingtoi ka shpresuar të votoj më së largu sot për sanksionet ndaj Koresë së Veriut. Por, sipas disa raporteve, diplomatë amerikanë kanë rishikuar draftin me qëllim që t'i zbusin shqetësimet e Kinës dhe Rusisë.
XS
SM
MD
LG