Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri serb ka shprehur besimin se Rusia dhe Kina do ta bllokojnë çdo përpjekje që Kosova ta fitoj pavarësinë. Vojisllav Koshtunica këto komente i ka bërë në numrin e sotëm të gazetës "Veçernje Novosti". Ai ka shtuar se "presidenti rus Vladimir Putin dhe zyrtarë të tjerë po insistojnë në gjetjen e një zgjidhjeje kompromisi që do ta respektonte të drejtën ndërkombëtare. Qëndrimi i Rusisë është i qartë, dhe ai i Kinës nuk dallon shumë", ka thënë Koshtunica. Ai ka pranuar se i dërguari i posaçëm i OKB-së për statusin Martti Ahtisaari me gjasë ishte në favor të "një forme të pavarësisë së kushtëzuar, apo kufizuar". Por sipas tij, mbetet pikëpyetje se si do të zbatohet kjo zgjidhje.
XS
SM
MD
LG