Ndërlidhjet

BUDAPEST


Duke marshuar dhe protestuar në kryeqytetin Budapest, hungarezët sot e shënuan 50-vjetorin e ndërhyrjes sovjetike të vitit 1956.
50 vjet më parë, më 4 nëntor, tanket sovjetike brutalisht e shtypën kryengritjen e hungarezëve, e cila zgjati 12 ditë. Më shumë se 2.500 hungarezë dhe 700 ushtarë sovjetikë e humbën jetën në përleshjet.
XS
SM
MD
LG