Ndërlidhjet

UASHINGTON


Komandanti i forcave amerikane në Lindjen e Mesme, gjenerali John Abizaid është shprehur optimist që forcat amerikane mund të sjellin stabilitet në Irak, por njëherësh ka paralajmëruar se dështimi do të mund ta trimëronte Iranin dhe Al-Kaidën.
"Dështimi për të sjell stabilitet në Irak do të mund të shtonte agresivitetin e Iranit dhe të trimëronte ideologjinë e Al-Kaidës. Poashtu do të mund të përkeqësonte raportet midis shi-itëve dhe sunitëve në rajon", ka thënë gjenerali Abizaid.
XS
SM
MD
LG