Ndërlidhjet

HANOJ


Presidenti George Bush sot mbërriti në Hanoj, në vizitën e dytë të një presidenti amerikan në këtë vend komunist që nga përfundimi i luftës në Vietnam.
Bush, i cili në Vietnam fluturoi nga Singapori, do të marrë pjesë në samitin vjetor ekonomik Azi-Paqësor.
Duke folur para gazetarëve në Hanoj, Bush i bëri një vështrim situatës në Irak. Ai tha se duhet kohë për t'u kapërcyer problemet në këtë vend.
"Do të duhet një periudhë e gjatë kohore që ideologjia e lirisë të mbisundojë ideologjinë e urrejtjes", tha presidenti Bush, për të shtuar se qeveria e Irakut do të ketë sukses nëse forcat e koalicionit do të mbeten atje për ta mbështetur.
Lidhur me Korenë Veriore, Bush tha se ka gjasa që kontesti rreth programit bërthamor verikorean të zgjidhet në mënyrë paqësore dhe diplomatike.
Më 2000, ish presidenti Bill Clinton u bë lideri i parë amerikan që vizitoi Vietnamin që kur më 1975 forcat komuniste të Vietnamit Verior e mundën regjimin e Vietnamit jugor që mbështetej nga amerikanët.
XS
SM
MD
LG