Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë si të pakuptimta pretendimet e gazetares italiane Guiliana Sgrena, se ushtarët amerikanë kanë sulmuar qëllimisht makinën ku ndodhej ajo dhe agjentët italianë të shërbimeve të zbulimit. Incidenti në fjalë çoi në vdekjen e një agjenti italian si dhe plagosjen e gazetares Sgrena, e cila ishte rrëmbyer gati një muaj më parë në rrugët e Bagdadit.
Sot në Romë agjentit të vrarë italian, Nicola Calipari, i është zhvilluar një ceremoni shtetërore e varrimit, derisa Uashingtoni ka premtuar hetime të plota.
XS
SM
MD
LG