Ndërlidhjet

SHARM EL SHEIK


Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, dhe ministri izraelit i mbrojtjes, Shaul Mofaz, po diskutojnë ecurinë e proçesit të zbatimit të marrëveshjes izraelito-palestineze të arritur muajin e kaluar në Egjipt pas takimit Sharon-Abbas.
Por në të njëjtën kohë në Bregun Perëndimor ushtarët izraelitë kanë vrarë një palestinez të dyshuar për përfshirje në sulmin e 25 shkurtit në Tel Aviv.
Si pasojë e sulmit në fjalë Izraeli ka pezulluar kalimin e kontrollit tek forcat palestineze të sigurisë për një numër qytetesh dhe nuk ka liruar 400 të burgosur palestienzë, siç ishte paraparë.
XS
SM
MD
LG