Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

STRASBOURG


Më shumë se 60 njerëz, përfshirë përfaqësuesit e partive çeçene dhe politikanë të mbështetur nga Moska, sot do të marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët mbi krizën në Çeçeni.
Takimi organizohet nga Komiteti për Çështje Politike i Asamblesë së Këshillit të Evropës.
Ndërkohë, Human Rights Watch e ka kritikuar Bashkimin Evropian sepse unioni ka vendosur të mos i kundërvihet Rusisë lidhur me konfliktin në Çeçeni.
Në raportin e saj të fundit, organizata për të drejtat e njeriut nga Nju Jorku, thotë se forcat ruse të sigurisë vazhdojnë të kryejnë "krime kundër njerëzimit" në Çeçeni.
XS
SM
MD
LG