Ndërlidhjet

KJEV


Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, ka bërë të ditur se do të pranojë ftesën e presidentit rus Vladimir Putin për të vizituar Rusinë.
Mardhëniet mes dy vendeve kanë përjetuar krizë që nga revolucioni i portokalltë dhe ardhja në pushtet e Jushçenkos, i cili e ka orientuar politikën e vendit nga Brukseli dhe jo nga Moska.
Njëherësh ndaj Timoshenkos në Rusi ekziston aktpadia për korrupsion, por kryeprokurori rus ka thënë se imuniteti si kryeministre e mbron atë nga një arrestim i mundshëm në Rusi.
XS
SM
MD
LG