Ndërlidhjet

PEKIN


Rreth 4'500 fëmijë kanë humbur jetën dhe mbi 20 mijë të tjerë janë plagosur si pasojë e aksidenteve të trafikut në Kinë gjatë vitit të fundit. Aksidentet rrugore janë shkaku kryesor i vdekjeve në mesin e nxënësve dhe studentëve kinezë, për shkak të numrit të kufizuar të autobusëve që bëjnë transportin e tyre.
Mbi 104 mijë njerëz kanë vdekur gjatë vitit të kaluar në Kinë nga aksidentet rrugore. Por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se shifra është dyfish më e lartë.
XS
SM
MD
LG