Ndërlidhjet

NJU DELHI


India dhe Kina kanë rënë dakord që të krijojnë një partneritet strategjik mes dy vendeve.
"Pavarëissht diskutimeve ne do zhvillojmë një marrëdhënie të re mes dy vendeve, duke thelluar, zgjeruar e forcuar lidhjet tona shumëpalëshe në fusha të ndryshme" tha kryeminsitri i Indisë Singh, pas takimit në Nju Delhi me homologun e tij kinez.
Dy vendet kanë një kufi të përbashkët prej 3'500 kilometrash, por kanë dhe mosmarrëveshje për përcaktimin e vijës kufitare.
XS
SM
MD
LG