Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice tha se Shtetet e Bashkuara do t'i japin edhe disa muaj Bashkimit Evropian për të frenuar programet bërthamore të Iranit, para se të shqyrtojnë "masat më të forta". Këtë koment ajo e bëri në një intervistë për gazetën Wall Street Journal. Ndërkohë, për këtë çështje sot u deklarua edhe ministri i jashtëm i Izraelit Silvan Shalom.
"Ne mendojmë se kjo çështje duhet të dërgohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe kjo duhet bërë sa më parë që të jetë e mundur" tha Shalom.
Irani gjithnjë ka thënë se programet e tij bërthamore janë vetëm për qëllime paqësore, kurse vendet evropiane po përpiqen ta bindin Teheranin të heq dorë nga disa pjesë të programeve në këmbim të lehtësive ekonomike.
XS
SM
MD
LG