Ndërlidhjet

ROMË


Presidenti afgan Hamid Karzai, gjatë një vizite në Romë, tha se qeveria e tij është e vendosur që të marrë kontrollin mbi tërë vendin, por ende kërkohet ndihma disavjecare ndërkombëtare për të tejkaluar pasojat e dekadave të luftës. Karzai tha se zgjedhjet parlamentare të shtatorit do t'i kontribuojnë paqes dhe stabilitetit.
Ndërkohë, në një raport të lëshuar në Uashington nga Qendra për Studime Strategjike tërheqet vërejtja se Afganistani është larg të bërit shtet stabil dhe i suksesshëm.
XS
SM
MD
LG