Ndërlidhjet

TEHRA


Lëkundje të forta të tokës kanë tronditur sot jugun e Iranit, ku epiqendra ka qenë ishulli Qeshm, pranë qytetit port, Bandar Abbasit. Tërmeti ka qene me intensitet 5,9 gradë i shkallës Rihter. Drejtuesit lokale thanë se deri tani ka 9 të vdekur dhe lënduar me dhjetra të tjerë. 4 fshatra me një popullsi prej afro 6 mijë banorësh janë dëmtuar rëndë. Lëkundjet u ndien në Oman dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
XS
SM
MD
LG