Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë tha se pret që trupat irakiane të stërviten sa duhet vitin e ardhshëm, në mënyrë që të mundësojnë reduktimin e trupave amerikane në Irak.
Zëdhënësi Scot McClellan tha se për këtë nesër do të flasë vetë presidenti.
George Bush sot deklaroi në Texas se çdo vendim për reduktimin e trupave do të varet nga vlerësimi i komandantëve nëse forcat irakiane do të mund t'i luftojnë kryengritësit.
"Ka shumë zëra në Uashington. Kemi dëgjuar njerëz që thonë 'tërhiqni trupat menjëherë'. Ky është gabim i madh që dërgon mesazhe të gabuara te trupat tona, te armiku ynë dhe te irakianët", tha presidenti Bush.
Po sot, këshilltari për Siguri i Irakut Mowaffaq al-Rubaie tha se deri 30 mijë trupa amerikane mund të tërhiqen nga Iraku në fillim të vitit të ardhshëm, nëqoftëse përmirësohet aftësia e forcave lokale irakiane.
XS
SM
MD
LG