Ndërlidhjet

BAGDAD


Dy ushtarë amerikanë janë vrarë sot në Irak. Ushtria amerikane ka thënë se një ushtar amerikan është vrarë dhe dy janë plagosur në qytetin irakien Bakuba, ndërkohë që më herët në qytetin Taji, në afërsi të Bagdadit është vrarë një ushtar amerikan dhe tre nga sulmuesit.
Patrulla ishte sulmuar ne veri te qytetit Taji, me ç'rast u vra një ushtar yni dhe një u plagos, mirëpo njësia ka kthyer zjarrin, duke vrarë tre nga sulmuesit", tha shefi i operativës i ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Kimmit.
Ndërkohë është bërë e ditur që Iraku ka formuar ministrinë e saj të mbrojtjes e cila do t'i përgjigjet drejtpërdrejt administratorit Paul Bremer.
XS
SM
MD
LG