Ndërlidhjet

BADGAD


Në një incident të sotëm, së paku katër persona të jashtëm, që punonin për koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, janë vrarë në një sulm kundër ky veturave në qytetin Falluxha të Irakut. Departamenti i shtetit ka kumtuar se tre prej tyre ishin shtetas amerikanë. Makinave iu vu flaka ndërsa viktimat ishin gjymtuar dhe tërhequr zvarrë nga masa e njerëzve. Në një incident tjetër, nga shpërthimi i një bombe nën një makinë ushtarake u vranë pesë ushtarë amerikanë, ka kumtuar ushtria e Shteteve të Bashkuara. Ky incident ndodhi në provincën Ambar, që përfshinë edhe qytetet Fallujah dhe Ramadi, ku kryengritësit anti amerikanë janë aktivë.
XS
SM
MD
LG