Ndërlidhjet

FALLUJAH


Ushtria amerikane ka pezulluar ofensivën kundër rebelëve irakienë në qytetin Fallujah për të lejuar inicimin e bisdimeve që do të t'u jepnin fund luftimeve gjashtëditëshe në të cilat janë vrarë më se 300 irakienë. Administratori amerikan i Irakut, Paul Bremer ka thënë se pezullimi është bërë edhe me qëllim të ofrimit të ndihmës dhe përkujdesit mjekësor për të plagosurit. "Sot në mesditë, forcat e koalicionit kanë inicuar një pezullim të njëanshëm të operacioneve, me qëllim të mbajtjes së takimeve ndërmjet anëtarëve të Këshillit qeverisës, udhëheqjes së Fallujas dhe kundërshtarëve të koalicionit", ka thënë Bremer.
XS
SM
MD
LG