Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për dështimin e përpjekjeve të Teheranit për zbutjen e tensioneve në Irak.
Irani dërgoi një delegacion në Irak për t'i dhënë fund mosmarrëveshjeve ndërmjet milicive besnike ndaj klerikut antiamerikan Muqtada al-Sadr dhe forcave amerikane.
Zëdhënësi i ministrisë së jashtme Hamid Reza Assefi tha se e ashtuquajtura politikë e "grushtit të hekurt", që e përdori Uashingtoni, edhe më shumë e ka ndërlikuar gjendjen në Irak.
XS
SM
MD
LG