Ndërlidhjet

FALLUJAH


Zyrtarët e ushtrisë amerikane kanë thënë se një grup i rebelëve irakienë ka sulmuar sot marinsat amerikanë në qytetin Falluja. Sulmi ka nisur herët në mëngjes me një breshëri zjarri dhe raketash. Forcat amerikane thanë se me këtë rast janë vrarë nëntë rebelë dhe janë plagosur tre marinsa.
Trupat amerikane kanë bllokuar kthimin e njerëzve në qytet, për shkak se kryengritësit nuk kanë dorëzuar armët, që ishte një prej kushteve kryesore në bisedimet për paqe të qëndrueshme.
XS
SM
MD
LG