Ndërlidhjet

RAFAH


Ushtria izraelite ka vazhduar aksionet ushtarake në Rripin e Gazës pavarësisht kundërshtimeve nga ana e bashkësisë ndërkombëtare.5 palestinezë janë vrarë mëngjesin e sotëm duke e cuar në mbi 30 numrin e palestinezëve të vrarë që nga e marta.
Këshilli i Sigurimit përmes një rezolute të miratuar mbrëmë vonë ka dënuar vrasjet e civilëve palestinezë dhe shkatërrimin e shtëpive. Rezoluta u miratua me shumicë votash, derisa Shtetet e Bashkuara abstenuan.
Sekretari i Shtetit, Kolin Pauell tha se hapat e Izraelit po keqësojnë gjendjen në rajon.
XS
SM
MD
LG