Ndërlidhjet

HAGË


Në Tribunalin e Hagës sot fillon faza e mbrojtjes së Sllobodan Millosheviqit, që akuzohet për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid në Kosovë, Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë. Por, ende nuk është e sigurt paraqitja e tij për shkak të problemeve shëndetësore.
Ai do të mbrohet vetë, pasi nuk ka pranuar të ketë mbrojtës ligjor.
Millosheviq ka kërkuar që para Tribunalit të Hagës të sillen në cilësinë e dëshmitarëve kryeministri britanik Tony Blair, kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe ish presidenti amerikan Bill Klinton.
XS
SM
MD
LG