Ndërlidhjet

PRAGË


Bashkësia ndërkombëtare ka pritur me kritika vendimin e Izraelit për të zgjeruar me 600 shtëpi vendbanimet hebreje në Bregun Perëndimor.
Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Adam Erelli, ka theksuar se ky vendim është në kundërshtim me angazhimet e marra nga Izraeli për të zbatuar planin e paqes.
Ndërkaq Hollanda, në cilësinë e kryesueses së Bashkimit Evropian, e ka cilësuar këtë vendim në kundërshtim me frymën dhe hapat e palnit të paqes. Vendet arabe e kanë ciëlsuar si politikë provokative.
XS
SM
MD
LG