Ndërlidhjet

GJIBRALTAR


Gjibraltari sot i shënon tre shekujt e sundimit britanik, ndërsa pritet që Parlamenti ta riafirmojë aleancën me Britaninë, dhe ta kundërshtojë çfarëdo bartje të sovranitetit tek Spanja.
Tensionet me Madridin u rritën javën e kaluar, kur Londra njoftoi se ministri i Mbrojtjes Geoff Hoon do ta vizitojë koloninë britanike, për të marrë pjesë në ceremonialin përkujtimor të pushtimit të vendit nga trupat anglo-holandeze në vitin 1704.
XS
SM
MD
LG