Ndërlidhjet

SOFJE


Arkeologët bullgarë kanë zbuluar një maskë të artë, që besohet të ketë qenë e një mbreti Trakas.
Maska peshon mbi 500 gram dhe e gjitha është e punuar nga ari i pastërt.
Arkeologët kanë zbuluar numër të madh artefaktesh në varrezat e trakasve në Bullgari, kultura e të cilëve nuk ka lënë gjurmë të shkruara dhe nuk ka krijuar vlera të qëndrueshme.
XS
SM
MD
LG