Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shumica e Senatit amerikan ka votuar në favor të reformës më të madhe në shërbimin amerikan të kundërzbulimit.
Mbrëmë me 96 vota pro dhe 2 kundër, Senati votoi për funksionin e ri të drejtorit të kundërzbulimit.
Propozimi parasheh krijimin e një qendre të re, e cila do t'i koordinonte të dhënat kundër terrorizmit.
Reformat janë rezultat i drejtpërdrejtë i rekomandimeve të Komisionit të 11 shtatorit, i cili zbuloi se shërbimet e kundërzbulimit nuk kanë shkëmbyer informacione dhe ende e kanë strukturën që nga Lufta e Ftohtë.
XS
SM
MD
LG