Ndërlidhjet

BERLIN


Qeveria gjermane bëri të ditur se ka nevojë për rreth 25 mijë imigrantë të kualifikuar vitin e ardhshëm për të plotësuar mungesën e krahut të punës, pavarisht faktit se Gjermania ka rreth 4 milion të papunësuar. Ministri i Brendshëm gjerman Otto Schily tha se do ti ketë parasysh rekomandimet dhe se imigrantët duhet të jetë të kualifikuar në kujdesin shëndetësor, shërbimet e financave apo inxhinierisë. Udhëheqës të biznesit thanë se Gjermania ka nevojë për punëtorë të shkathët për të mbetur konkurrente në tregjet botërore.
XS
SM
MD
LG