Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë lehtësuar kufizimet për botimet e autorëve nga Irani, Sudani e Kuba, vende këto ndaj të cilave janë vendosur sanksione nga administrata amerikane. Lehtësimi ka ndodhur pas padisë që i ka bërë adminsitratës amerikane fituesja e cmimit Nobel për paqe, iranianja Shirin Ebadi.
Ebdai e ka cilësuar vendimin si fitore të së vërtetës.
"Është një fitore e madhe për gjithë iranianët që po përballeshin me një numër problemesh kulturore në Shtetet e Bashkuara, ku botimi i veprave të tyre ka qenë i kufizuar. Falenderoj të gjithë që janë treguar të logjikshëm në këtë rast dhe nuk sakrifikuan drejtësinë për hir të interesave afatshkurtra", tha Ebadi.
XS
SM
MD
LG